Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Aeroklub Regionalny w Pińczowie im. Michała Ornatkiewicza. 16.07.2007r.

Aeroklub Regionalny w Pińczowie.
Tradycje lotnicze Pińczowa sięgają lat przedwojennych. Już w 1916 roku tłumy mieszkańców miasta witały pierwszy samolot dwupłatowy, jaki wylądował na pińczowskim lądowisku. Dziś prężnie działa tu Aeroklub Regionalny w Pińczowie, który jako stowarzyszenie podtrzymuje wspaniałe tradycje lotnicze miasta i dorobek wielu pokoleń mieszkańców i osób zaangażowanych w rozwijanie Pińczowa jako ośrodka lotniczego.
Sporty lotnicze uprawiane są w Pińczowie od 1932 roku. Wtedy właśnie w grodzie nad Nidą powstała Szkoła Szybowcowa. Miasto ma jednak znacznie starsze tradycje lotnicze. Niektórzy miłośnicy awiacji twierdzą, że sięgają one nawet końca XVIII stulecia. W 1784 roku "Gazeta Warszawska" relacjonowała: "...podczas uroczystości związanych z rozpoczęciem roku szkolnego wypuszczono w Pińczowie dwa balony o dwóch stopach średnicy. Jesieną tegoż roku zabawiano się również konstruowaniem i wypuszczaniem balonów w posiadłości margrabiego Franciszka Wielopolskiego."

Aeroklub Pińczowski został powołany w styczniu 1994 roku jako jedyny w Polsce specjalizujący się w sporcie mikrolotowym. Wcześniej w Pińczowie funkcjonowała filia Aeroklubu Kieleckiego, której zadaniem było prowadzenie szkolenia szybowcowego. Istniała również Baza Lotniowa posiadająca zaplecze i oparcie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Inicjatorem powstania Bazy był inż. Michał Ornatkiewicz, lotniarz i Przewodniczący Komisji Lotniowej Aeroklubu Polskiego, który w połowie lat osiemdziesiątych przybył do Pińczowa z grupą kolegów lotniarzy by wykonać pierwsze loty na lotni za wyciągarką. Miejsce okazało się być szczególne, a to ze względu na korzystny termicznie teren, swobodny dostęp do przestrzeni powietrznej /nie występują tu ograniczenia/, dobre zaplecze techniczno hangarowe i pięknie położone lotnisko. Wszystkie te czynniki spowodowały że od blisko dwudziestu lat Pińczów jest kolebką lotniarstwa i paralotniarstwa nizinnego.

Aeroklub Pińczowski od kilku lat organizuje mistrzostwa Polski PPG (Powered Paraglider - paralotnia z napędem), zawody w lataniu precyzyjnym czy zawody modelarskie.

Szkolenie w Aeroklubie Pińczowskim realizuje certyfikowana szkoła paralotniowa, SLR "AEROKRAK", Prowadzone są szkolenia paralotniowe i lotniowe do wszystkich etapów oraz szkolenia na uprawnienia dodatkowe takie jak loty z napędem /PPG/, motoparalotnie /PPGG/, przeszkolenia do lotów za wyciągarką, dla kierowników startu oraz operatorów wyciągarek.

Loty szkolne wykonuje się na paralotniach polskiej firmy Dudek Paragliding "NEMO" oraz Nova "PHELIX".Paralotnie te posiadają atest w najbezpieczniejszej grupie bezpieczeństwa pasywnego, DHV-1 i AFNOR Standard. Pozostały osprzęt to uprzęże z protektorem ochronnym, systemy ratownicze, kaski, radiostacje. Holowanie odbywa się za pomocą dwóch wyciągarek stacjonarnych dwubębnowych, ze sprzęgłem hydrokinetycznym. Zapewniają one dużą częstotliwość startów i maksymalne bezpieczeństwo lotów. Liny rozwijane są przez specjalny przeznaczony tylko do tego celu samochód holujący.

Szkolenia rozpoczynają się w każdy poniedziałek o godzinie 9.00. W pierwszym dniu odbywa się szkolenie teoretyczne w wymiarze 5 godzin oraz nauka startu. W drugim dniu przed południem odbywa się nauka startu i w godzinach popołudniowych pierwsze loty. Zgodnie z programem szkolenia w I Etapie szkolenia uczeń musi wykonać 20 lotów. Kurs podstawowy trwa ok. 5-7 dni, w zależności od pogody.

Aeroklub posiada bazę noclegową w ilości 11 miejsc w dwu osobowych pokojach oraz pełne zaplecze w postaci sali wykładowej z pomocami audio-video, kompletnie wyposażonej kuchni, WC i natrysków. Istnieje możliwość postawienia namiotu na polu namiotowym. Jednorazowo może szkolić 16 uczniów. Ośrodek czynny jest od końca kwietnia do początku października. Dysponuje hangarem o powierzchni 300 m kw.


Aeroklub Regionalny w Pińczowie,
ul. Piłsudskiego 2A, 28-400 Pińczów
Fejsbook zaprasza:


https://www.facebook.com/aeroklub.pinczowski/?fref=ts


Admin: fantastyczne miejsce do latania, do odpoczynku, tam gdzieś z dwadzieścia lat temu mój kilkuletni syn Filip przeżył pierwszy lot pasażerski na motolotni lecąc razem z Zygmuntem Kubińskim. Nie zapomniane chwile dla Filipa i dla mnie .


Aeroklub Regionalny w Pińczowie im. Michała Ornatkiewicza. 16.07.2007r.

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Dolina Nidy w Porannej Mgle VIDEO


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018