Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Fundusz „Talent Szybowcowy” im. Franciszka Kępki. 22.03.2014 r.

powiększ

Fundusz „Talent Szybowcowy” im. Franciszka Kępki. 22.03.2014 r.

powiększ

powiększ

powiększ

Fundusz „Talent Szybowcowy” im. Franciszka Kępki. 22.03.2014 r.

W dniu 22 marca 2014 roku Aeroklub Polski na wniosek Komisji Szybowcowej powołał do życia Fundusz „Talent Szybowcowy” im. Franciszka Kępki. Celem funduszu jest wspomaganie młodych pilotów w ich rozwoju sportowym i osiąganiu jak najlepszych wyników we współzawodnictwie szybowcowym. Cel ten jest realizowany w szczególności poprzez gromadzenie środków przeznaczonych dla sfinansowania treningu i startów Szybowcowej Reprezentacji Juniorów w Mistrzostwach Świata oraz dofinansowanie treningu szczególnie utalentowanych zawodników do 25 roku życia.

Fundusz powstał poprzez wyodrębnienie osobnego rachunku bankowego, na którym gromadzone są środki pochodzące z darowizn, wpłat sponsorskich, spadków, dotacji, wpłat w ramach akcji 1%, z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach Aeroklubu Polskiego, zbiórki publicznej, sprzedaży „cegiełek”, gadżetów, odznak, i innych.

Fundusz może otrzymywać darowizny od wszelkich podmiotów polskich i zagranicznych, w tym od osób fizycznych i prawnych. Fundusz jest wyodrębniony księgowo i finansowo spośród innych funduszy i środków finansowych prowadzonych przez Aeroklub Polski. Komisja Szybowcowa posiada kompetencje decyzyjne we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji Zarządu Funduszu. Zarząd Funduszu jest trzyosobowy a praca w nim ma charekter społeczny. Podstawowym obowiązkiem Zarządu jest pozyskiwanie środków, dbałość o prawidłowe gospodarowanie środkami Funduszu, gospodarność i dążenie do realizacji celów Funduszu.

Potrzeba utworzenia Funduszu wynika z faktu, że juniorzy, jako studenci i uczniowie łączący naukę z realizacją zadań sportowych nie mają możliwości wykonywania pracy, która umożliwiłaby całkowite finansowanie zadań, niezbędnych do przygotowania się do współzawodnictwa na najwyższym poziomie.

Komisja Szybowcowa Aeroklubu Polskiego wybierając na patrona Funduszu Franciszka Kępkę chciała przywołać pamięć o tym wspaniałym szybowniku i jego niezwykłej karierze, którego postać może inspirować następne pokolenia młodych adeptów szybownictwa.

KępkaFranciszek Kępka urodził się 4 kwietnia 1940 roku – polski pilot szybowcowy, samolotowy, instruktor lotniczy. Wieloletni trener Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów. Franciszek był najmłodszym pilotem świata, swój pierwszy lot wykonał w wieku 6 lat, siedząc na kolanach swojego ojca, znakomitego pilota – Franciszka Kępki seniora. Gdy junior ukończył 10 lat, ojciec uznał, że jest wystarczająco oblatany, by wykonać swój pierwszy samodzielny lot. Jako 12 latek Franciszek wykonywał starty z lin gumowych, za pomocą wyciągarki i za samolotem. W wieku 14 lat zdobył srebrną odznakę szybowcową i II klasę pilota szybowcowego. Został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”.

Podczas swojej kariery zawodniczej, Franciszek Kępka zdobył:

czterokrotnie tytuł II wicemistrza świata,
tytuł Mistrza Europy
tytuł Wicemistrza Europy,
dwukrotnie tytuł Mistrza Polski,
czterokrotnie tytuł Wicemistrza Polski,
czterokrotnie tytuł II Wicemistrza Polski,

Franciszek Kępka był rekordzistą świata oraz pięciokrotnym rekordzistą polski. Za swoje osiągnięcia na arenie szybowcowej został laureatem najwyższych odznaczeń szybowcowych. W 1967 roku został wyróżniony przez Aeroklub Polski medalem Tańskiego, a w roku 1992 przez międzynarodową federację lotniczą (FAI) wyróżniony medalem Lilienthala i dyplomem Tissandier’a.

Franciszek Kępka spędził w szybowcu ponad 6,5 tysiąca godzin i przeleciał w tym czasie ponad 150 tysięcy kilometrów.

Przewodniczący Komisji Szybowcowej Aeroklubu Polskiego
Marek Szumski


Fundusz „Talent Szybowcowy” im. Franciszka Kępki. 22.03.2014 r.

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018